Üniversitemiz 3. Kez NAFSA’ da!...

 

NAFSA, 1948 yılında ABD’de kurulmuş, yükseköğrenimde uluslararasılaşmayı destekleyen, 150 ülkedeki 10.000’den fazla üyesiyle dünyanın uluslararası eğitim alanında en büyük meslek örgütüdür. Bu yıl 66.sı düzenlenen Amerika’ nın Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrinde 27-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen NAFSA Konferansına, Bezmialem’ i temsilen Rektör Danışmanı Kerem KINIK ve Uluslararası İlişkiler Ofis Sorumlusu Sevsen BATI katılmıştır.

 

Uluslararası alanda bilinen en prestijli konferans olan NAFSA ile üniversitemiz, Amerika’ dan Asya’ya kadar bir çok ülke temsilcisi ile görüşerek, yeni iş birliklerinin temellerini atmıştır. Açılış konuşmasını Amerikalı ünlü aktris ve yazar Anna Deavere Smith’ in yaptığı konferansta ilk kez YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya başkanlığında, Türkiye hakkında bir oturum gerçekleştirilmiştir. Oturumda yabancıların Türkiye hakkında sordukları sorular, eğitim sektöründe Türkiye’yi yeni hedef olarak gördüklerini ve ilgilerini belli etmiştir.

 

 


Bezmialem, III. TRUCAS Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı ’nda yerini aldı

 

Almanya’da Türk Üniversiteleri Eğitimi hakkında bilgi verilmesi ve gelişen Türk üniversitelerinin uluslararası platformda tanıtılması amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen III. TRUCAS Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarına; Genel Sekreterimiz Zeynep GÖKÇEN, Uluslararası İlişkiler Ofis Sorumlumuz Sevsen BATI ve Tıp Fakültesi II. Sınıf öğrencimiz Sümeyye DAĞDELEN katılım sağlamışlardır.

Türkiye’den gelen 29 Üniversite’nin temsilcilerinin katıldığı fuarın açılış konuşmasında, Almanya’daki eğitim sistemi hakkında bilgi verilirken, Bezmialem Temsilcilerimiz, Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar ŞEN ve Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre ENGİN ile Bezmialem’e dair görüşme fırsatı elde etmişlerdir.

Türkiye’de eğitim görmek isteyen öğrencilerin ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği Üniversitemiz standında, Bezmialemli olmanın ayrıcalıklarının yanı sıra mevcut fakültelerimiz, meslek yüksekokulumuz, bölümlerimiz, üniversitemizde ki kampüs hayatı, yurt olanakları ve Erasmus imkânlarımız gibi pek çok konu hakkında da bilgi verilmiştir.

Ayrıca uluslararası öğrencilerimizden Sümeyye Dağdelen ve Bilgehan Karabacak’ın velileri Nasuh-Gülüzar DAĞDELEN ve Berlin’de ortopedi ve alternatif tıp alanında önemli rolü olan AERZTEHAUS 32 Kliniğinin sahibi Dr. Zehra KARABACAK, ziyaretleri ile onurlandırdıkları standımızda, bilgi almaya gelenlere Üniversitemizi yakından gözlemlemiş kişiler olarak deneyimlerini aktarırken; neden çocukları için Bezmialem Vakıf Üniversitesi’ni tercih ettiklerini bizzat anlatmışlardır.

 


  

Uluslararası Öğrencilerimizin İşbirliği ile II. International Day Düzenlendi.

Uluslararası İlişkiler Ofisi ve Uluslararası Öğrencilerimizin işbirliği ile II.International Day düzenlendi. Etkinlik kapsamında çeşitli ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerimiz kendi kültürlerini, ülkelerini ve geleneksel yemeklerini tanıttılar. Üniversitemizin akademisyenleri ve öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte katılımcılar, Uluslararası Öğrencilerimizin hazırladığı dans gösterisi ve müzik dinletisi eşliğinde uluslararası öğrencilerimizin ülkelerine ait geleneksel yiyeceklerin tadına bakma, birlikte hoşça vakit geçirme fırsatı buldular.

 


 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Berlin ve Köln'de düzenlenen 2. Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı'na katıldı.

Fuarın ilk ayağı Almanya'nın başkenti Berlin'de, ikinci ayağı ise Köln'de gerçekleşti. Fuara büyük ilgi gösteren Almanya'da yaşayan Türk kökenli öğrenci ve aileler gerek Üniversitemiz gerekse de bölümlerimiz hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirildi. Genel Sekreterimiz Zeynep Gökçen, Uluslararası İlişkiler Sorumlumuz Pınar Elbasan ve Tıp Fakültesi 2. sınıf uluslararası öğrencimiz Melike Bilgin ile fuara katılan Üniversitemiz, diğer Türk Üniversiteleri arasında Üniversitemizi temsil ve tanıtma şansı elde etti. Fuar boyunca Üniversitemiz ve bölümlerimiz hakkında bilgi almak isteyen öğrencilerin Üniversitemiz standına ilgisinin yoğun olduğu gözlemlenirken, zaman zaman standımızın önünde uzun kuyruklar oluştuğu dikkatlerden kaçmadı.

Almanya ziyareti kapsamında uluslararası öğrencilerimizden Bilgehan Karabacak'ın velisi Dr. Ali Karabacak ile Hüseyin ve Merve Coşkun'un velisi Dt. Hasan Coşkun'un polikliniklerine ziyaret eden Üniversite yetkilileri bu vesileyle hem veliler ile görüşme şansı hem de ortak çalışmalar konusunda konuşma fırsatı elde etti.

T.C. Berlin Büyükelçiliği'nde gerçekleştirilen 1. Berlin Eğitim Sempozyumu'na katılan Heyetimiz aynı zamanda Berlin ve Köln Başkonsoloslarımız ile görüşme şansı elde etti.

 

 


 

Bezmiâlem bu yılda EAIE'deki yerini aldı

10-13 Eylül tarihleri arasında 25.si düzenlenen European Association for International Education-EAIE bu yıl İstanbul ev sahipliğinde gerçekleşti. 90'dan fazla ülkeden 4800'den fazla yükseköğretim temsilcisinin katıldığı konferans, bu yıl gelmiş geçmiş en fazla sayıda katılımcı sayısı ile bir rekora imza attı. Konferansa, Üniversitemizi temsilen Rektörümüz Prof. Dr. Saffet TÜZGEN, Rektör Danışmanımız Dr. Kerem KINIK, Erasmus Kurum Koordinatörümüz Yrd. Doç. Dr. Atilla AKDEMİR ve Uluslararası İlişkiler Ofis Sorumlumuz Pınar ELBASAN katılmıştır.

Dünyanın dört bir yanından gelen yükseköğretim uzmanları; uluslararası yükseköğretimde yeni eğilimleri keşfetmek, alanında uzman kişilerle etkileşim halinde olmak, fikir alışverişinde bulunmak, gelişen politikaları ve gündem konularını tartışmak, uluslararası yükseköğretim alanında değişiklik yapmak, yenilemek ve geliştirmek, yeni ortaklıKlar inşa etmek için Eylül ayında Avrupa'nın en büyük uluslararası yükseköğrenim konferansında İstanbul ev sahipliğinde buluştu.

Bu yıl Bezmialem Vakıf Üniversitesi ile birlikte Türkiye'den birçok devlet ve vakıf üniversitesi konferansa katılarak Türkiye'yi temsil etme ve ev sahipliği yapma şansı bulmuştur. Ayrıca konferansa Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı (Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları Türk Ulusal Ajansı Başkanı) Bülent ÖZCAN, Erasmus Programı Koordinatörü İlyas ÜLGÜR ve ekibi katılmışlardır. Her sene Eylül ayında düzenlenen konferansın, 2014 yılında Prag'da yapılması planlanmaktadır.

 

Üniversitemiz Sheffield İle Çok Kapsamlı İşbirliği Yapmaya Hazırlanıyor

Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından organize edilen “Bezmialem-Sheffield İşbirliği Seminerleri” 10-11 Haziran 2013 tarihleri arasında Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Araştırma Merkezi Konferans Salonlarında gerçekleşti.

Programın ilk günü, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Saffet TÜZGEN’in açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasından sonra, University of Sheffield-ScHARR Öğretim Üyesi Dr. Andrew Chee Lee tarafından “Undergraduate Medical Education in the United Kingdom”  ve “Hospital Emergency Preparedness / Planning” konulu iki ayrı oturum şeklinde seminerler verildi.

Dr. Lee ve ScHARR Öğretim Üyesi Dr. Perihan Torun ile Üniversitemiz Yöneticileri ve Akademisyenleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirilerek, iki Üniversitenin işbirliği yapabileceği konular görüşüldü. Yabancı Diller Bölüm Başkan Yardımcısı Erdoğan Ertürk, Dr. Andrew ile yaptığı bire bir görüşmede, kendisine Üniversitemizde yürütülmekte olan Mesleki İngilizce Programı hakkında bilgi verdikten sonra, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve 2011 yılında başlatılmış olan Medikal İngilizce çalışmasından söz ederek, Avrupa Birliği’nin dil sorunlarını aşmak amacıyla tüm Avrupa’da ve sonrasında tüm dünyada geçerli olacak bir “Medikal İngilizce Sertifika ve Test Programı” üstünde çalıştığından ve bu konunun öneminden bahsetti.

 Programın ikinci günü, ScHARR Direktörü Dr. Paul Bisnell tarafından “The Structure of ScHARR (School of Health and Related Research) and “Identifying Areas for Collaboration” konularını kapsayan bir seminer gerçekleştirildi.
 
Rektörümüz Sn. Prof. Dr. Saffet TÜZGEN başkanlığında gerçekleşen toplantılarda Sheffield ve Bezmialem yetkilileri biraraya gelerek, başta araştırma konuları, ortak program geliştirilmesi olmak üzere öğrenci - akademisyen değişimini de kapsayan birçok alanda işbirliği yapılmasına karar verdiler.

Bezmialem-Sheffield İşbirliği Seminerleri boyunca verilen sunumlar için linklere tıklayınız:

University of Sheffield-ScHARR Öğretim Üyesi Dr. Andrew Chee Lee;
               “Undergraduate Medical Education in the United Kingdom”  
               “Hospital Emergency Preparedness / Planning
 
ScHARR Direktörü Dr. Paul Bisnell;
               “The Structure of ScHARR (School of Health and Related Research) and “Identifying Areas for Collaboration

 

BEZMİALEM BU YIL DA NAFSA’DAKİ YERİNİ ALDI

Dünyanın dört bir yanından, 8.000'den fazla uluslararası eğitimcinin katıldığı ve bu yıl 65.’si düzenlenen NAFSA Yükseköğretim Konferansı ve Fuarı (National Association of Foreign Student Advisers) 27 Mayıs – 1 Haziran 2013 tarihleri arasında St. Louis, Missouri-ABD'de gerçekleştirildi. Konferansa Üniversitemizin uluslararasılaşması ve ikili işbirliklerinin arttırılması amaçlarıyla Üniversitemizi temsilen Rektör Danışmanımız Dr. Kerem KINIK ile Uluslararası İlişkiler Ofisi Sorumlusu Pınar ELBASAN katıldılar.

NAFSA Yıllık Konferansı çalıştaylar, eğitim oturumları, network fırsatları ve özel etkinlikler ile dolu beş gün boyunca uluslararası eğitim alanında 8.000 'den fazla profesyoneli bir araya getirdi.

Bu yıl Bezmiâlem ile birlikte Türkiye'den 14 Üniversite NAFSA'ya katılarak, ülkemizi temsil ettiler. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA, Danışman Kurulu ve YÖK Üyeleri ile birlikte fuarın açılış törenine katılarak, Üniversitemizin standını da ziyaret etti.

NAFSA'nın ana temasını bu yıl `Uluslararası Eğitimin Etkileri ve Uluslararası Eğitimde İdealler' başlığı oluşturdu. YÖK Başkanı, Danışmanları, Üniversite Rektörleri ve Koordinatörleri diğer ülkelerin temsilcileriyle görüşme fırsatı elde etti.

Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA ve ülkemiz üniversitelerinin temsilcileri, Brezilya’nın önde gelen uluslararası öğrenci danışmanlık kuruluşu BMI ile ülkemize daha fazla uluslararası öğrenci getirilmesine yönelik stratejiler ve Türkiye ile Latin Amerika arasında işbirliğinin eğitim alanında da geliştirilmesi konularını kapsayan bir toplantı gerçekleştirdi.

Fuara katılımın sağlanmasıyla, dünya çapında yükseköğretim kurumlarını keşfetmek, potansiyel ortaklıklar kurmak, öğrenci ve personelimize gerçek anlamda uluslararası bir deneyim sağlayacak yeni işbirlikleri başlatmak için Üniversitemiz adına mükemmel bir fırsat elde edilmiştir.

GaragErasmus-İstanbul 2013

Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı ve GaragEramus Vakfı işbirliğinde düzenlenen “GaragErasmus-İstanbul” toplantısı 20 Nisan 2013 tarihinde düzenlendi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın açılış bölümünü onurlandırdığı toplantı, milletvekilleri, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, üniversite rektörleri, İstanbul’da mukim Avrupa ülkeleri misyon temsilcileri, kamu ve sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının üst düzey katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda GarageErasmus Vakfı Başkanı Francesco Cappe, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İkinci Kâtibi Virve Vimpari, Türk Ulusal Ajansı Başkan Vekili Bülent Özcan ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ birer konuşma yaptı. Bağış, konuşmasında yurtdışında eğitim almanın önemine değinerek Erasmus programının her şeyden önce ön yargıları yıkmaya yardımcı olduğunu dile getirdi. Bağış ayrıca, doğu ile batı arasında köprü olan İstanbul’ un Ankara ve Brüksel arasında da bir köprü olmasını umduklarını belirterek, Erasmus katılımcılarını, müzakere sürecinin önündeki en büyük engel olan ön yargıları birlikte aşmaya davet etti.

Tüm dünyada Erasmus’tan faydalanan katılımcıları bir araya getirmeyi amaçlayan toplantıya Üniversitemizi temsilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ethem Güneren, Uluslararası İlişkiler Sorumlumuz Pınar Elbasan ve uluslararası öğrencilerimizden Mustafa Kaplan ile birlikte katıldı.

Toplantı, “Büyüme ve Sürdürülebilir İş İmkânları Oluşturan Erasmus Nesli” ve “Erasmus Başarı Hikâyeleri” çalıştaylarıyla devam etti.

6. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı himayesinde, Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü ve Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle organize edilen ve 29 sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla düzenlenen 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması 13 Nisan’da İstanbul Feshane’de gerçekleşti. Gerçekleşen törende açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Ülkemizde yaklaşık 40 bin gencimiz var, çok farklı ülkelerden, coğrafyalardan geldiler. Farklı renklere, farklı milletlere mensuplar ama Türkiye′de hepimizin tek bir millet olduğu gerçeğine tanıklık ediyorlar" dedi.

Uluslararası öğrencilerimiz ile birlikte bu önemli organizasyonda bulunma fırsatımız oldu. Öğrencilerimiz 81 ülkeden binlerce uluslararası öğrencinin kendi kültürlerini yansıttıkları eşyaları ve yerel kıyafetleri yakından görme, yerel yiyecek ve içeceklerin tadına bakma ve çeşitli sahne gösterilerini izleme fırsatı buldular.

15 Nisan akşamı İstanbul’da sona eren 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması sırasıyla Ankara, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Isparta, İzmir, Eskişehir, Konya, Trabzon, Samsun, Çanakkale ve Kayseri şehirlerinde düzenlenecek ve 2 Haziran′da sona erecektir.

Erasmus Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde ilk defa olarak Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından düzenlenen “Erasmus Bilgilendirme Semineri” 29 Mart Cuma günü, 14:00 - 16:30 saatleri arasında Tıp Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Pınar ELBASAN, Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin faaliyetleri ve kurmuş olduğu Uluslararası İkili İşbirlikleri hakkında bilgiler verdikten sonra, açılış konuşmasını yapmak üzere Erasmus programı kapsamında engin bilgi ve tecrübeye sahip olan Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ethem GÜNEREN’i kürsüye davet etti. Prof. Dr. Ethem GÜNEREN hocamız, yaptığı açılış konuşmasının ardından “Bologna”, “Erasmus” ve “Hareketlilik” konularına ve uluslararasılaşmanın önemine değinen bir sunum gerçekleştirdi. Üniversitemiz Erasmus Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Atilla AKDEMİR, “Erasmus Programı Nedir”, “Erasmus’un Faydaları”, “Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi ve Erasmus”, “Erasmus’da Süreç Nasıl İşler” gibi başlıklara değindikten sonra, Üniversitemiz fakültelerinin imzalamış olduğu Erasmus ikili anlaşmaları hakkında bilgi verdi. Altın Koza Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Ceren GENÇ, “Bologna Süreci’nin Tarihi Gelişimi”, “AKTS”, “İş yükü” ve genel olarak Erasmus Programı’nın işleyişiyle ilgili detaylı bilgiler vererek Erasmus Programı’nı öğrenci, idari ve akademik personellerimize tanıttı. İstanbul Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Sevinç HATİPOĞLU, “İstanbul Üniversitesi’nde Erasmus” konulu sunumunda İstanbul Üniversitesi’nin Erasmus deneyiminde ulaştığı noktaya gelene kadarki yaşanan süreç boyunca yaptıkları çalışmaları aktardı. Öğrenci ve akademisyenlerin sorularının cevaplandığı bölümün ardından seminer sona erdi.

Erasmus Bilgilendirme Semineri boyunca verilen sunumlar için linklere tıklayınız:

Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Pınar ELBASAN
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ethem GÜNEREN
Erasmus Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Atilla AKDEMİR
Altın Koza Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Ceren GENÇ
İstanbul Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Sevinç HATİPOĞLU

Uluslararasi Öğrenciler İçin International Day Düzenlendi

Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından ilk defa International Day düzenlendi. Etkinlik kapsamında çeşitli ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerimiz kendi kültürlerini tanıtıcı geleneksel yemeklerini hazırladılar. Aynı zamanda uluslararası akademisyenlerimizin de katıldığı etkinliğe öğrencilerimiz hem kendi kültürlerini tanıtma hem de geleneksel yemeklerini sunma şansı elde ederek hoşça vakit geçirdiler.

“TÜBİTAK, Fulbright ve Diğer Burslar Hakkında Bilgilendirme Semineri düzenlendi

Uluslararası İlişkiler Ofisi ve Tıp Fakültesinin ortaklaşa düzenlediği “TÜBİTAK, Fulbright ve Diğer Burslar Hakkında Bilgilendirme Semineri” 23 Kasım 2012 tarihinde Dekanlık Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ömer Göktekin tarafından yapılan açılış konuşmasından sonra, TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Grubu Yürütme Komitesi Üyesi Prof. Dr. Mustafa ÖZEN öğrenciler ve akademisyenler için TÜBİTAK/BİDEB tarafından sağlanan araştırma bursu imkânları, desteklenen programlar ile başvuru süreci hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Tıp Fakültemiz Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ülkan Kılıç Bezmiâlem BAP birimine nasıl başvuru yapılacağı ve kimlere destek sağlanacağı ile ilgili bilgiler içeren yaptığı sunumunun ardından Fulbright Akademik Danışmanı Sn. Ülkü İnal, Fulbright Araştırma Bursları ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Tıp Fakültemiz Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Sılay ise 7. Çerçeve programı, Avrupa Birliği Bakanlığı, İSTKA, Branş Dernekleri, Marie Curie gibi faydalanabilinecek diğer burs olanakları hakkındaki sunumu sonrasında bilgilendirme seminerimiz soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Bezmiâlem EAIE’deydi

11-14 Eylül tarihleri arasında 24.sü düzenlenen European Association for International Education-EAIE bu yıl Dublin, İrlanda’daydı. 80’den fazla ülkeden 4000’den fazla yükseköğretim temsilcisinin katıldığı konferansa üniversitemizi temsilen Erasmus Kurum Koordinatörümüz Yrd. Doç. Dr. Atilla AKDEMİR ve Uluslararası İlişkiler Ofis Sorumlumuz Pınar ELBASAN katılmıştır. Dünyanın dört bir yanından gelen yükseköğretim uzmanları; uluslararası yükseköğretimde yeni eğilimleri keşfetmek, alanında uzman kişilerle etkileşim halinde olmak, fikir alışverişinde bulunmak, gelişen politikaları ve gündem konularını tartışmak, uluslararası yükseköğretim alanında değişiklik yapmak, yenilemek ve geliştirmek, yeni ortaklıklar inşa etmek için Eylül ayında Avrupa'nın en büyük uluslararası yükseköğrenim konferansında buluştu.

25 yıllık deneyime sahip olan EAIE; Avrupa Yükseköğretim Alanı’nda bulunan 6000 yükseköğretim kurumuna ve çalışan 60.000 insana, eğitimin uluslararasılaşması konusunda destek veren Avrupa’daki en büyük kuruluştur. EAIE’nın temel misyonu üyelerini daha yetkin kılmak ve yükseköğretimin uluslararasılaşmasında aktif rol oynamaktır. EAIE; yıllık toplantılar, konferanslar, eğitim programları ve çeşitli yayınlar ile neredeyse dünyadaki tüm yükseköğretim kurumlarına ulaşmakta olup, bu şekilde birçok üniversite ve kuruluş arasında yeni uluslararası işbirliklerinin kurulmasına aracı olmaktadır.

Bu yıl Bezmialem Vakıf Üniversitesi ile birlikte 38 devlet ve vakıf üniversitesi Ulusal Ajans bünyesinde konferansa katılarak Türkiye’yi temsil ettiler. Ayrıca konferansa AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı (Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları Türk Ulusal Ajansı Başkanı) Musa CEYLAN, Erasmus Programı Koordinatörü Prof.Dr.İlyas ÜLGÜR ve ekibi katılmışlardır. Her sene Eylül ayında düzenlenen konferansın, 2013 yılında 10-13 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılması planlanmaktadır.

Uluslararasi Öğrenciler İçin Oryantasyon Programi Düzenlendi

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından, 2012-2013 Akademik Yılında üniversitemize uluslararası kontenjan ile kayıt olan öğrencilere yönelik "Oryantasyon Programı" düzenlendi. Program, Uluslararası İlişkiler Ofis Sorumlusu Pınar ELBASAN'ın sunumu ile başladı. Sunumda öğrencilere fakültelerimiz, kampüsümüz, Türkiye, Türk kültürü, öğrenim vizesi, sağlık sigortası, konaklama, öğrenci kulüpleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Üniversite'de ve İstanbul'da yaşama uyum süreçleri hakkında bilgiler verilerek, öğrencilerin çeşitli soruları yanıtlandı. Öğrencilerimiz, Üniversitemiz akademik ve idari birim yetkilileri ile tanıştırıldı. Programın devamında, dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen öğrencilerimizin İstanbul'u yakından tanımalarını sağlamak amacıyla; Miniatürk, Pierre Loti, Sultanahmet, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Ayasofya gibi tarihi ve turistik mekanlara geziler düzenlendi.

 

Bezmiâlem NAFSA'daydı

27 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında 64'üncüsü düzenlenen NAFSA  Yükseköğretim  Konferansı ve  Fuarı bu yıl Houston - Teksas, ABD'de gerçekleştirildi. Konferansa dünyanın dört bir yanından, 8.500'den fazla uluslararası eğitimci katıldı. Bezmiâlem'in uluslararasılaşması yolunda önemli adımlar atılan NAFSA'ya Üniversiteyi temsilen Genel Sekreterimiz Bora ERDEM ve Uluslararası İlişkiler  Ofisi Sorumlusu Pınar ELBASAN katılmışlardır.

NAFSA, 1948 yılında ABD'de kurulmuş, yükseköğretimde uluslararasılaşmayı destekleyen, 150 ülkedeki 10.000'den fazla üyesiyle dünyanın uluslararası eğitim alanında en büyük meslek örgütüdür. NAFSA'nın temel misyonu; üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin kendi ülkeleri dışında eğitim alması, eğitim vermesi, araştırma yapmasını desteklemek ve uluslararası eğitimin önündeki engelleri kaldırmaya çalışmaktır. NAFSA, her yıl Mayıs ayında ABD'de düzenlediği konferans ile tüm dünyadaki yükseköğretim kurumlarından gelen temsilcileri ağırlamakta olup, bu konferansta birçok üniversite ve kuruluş arasında yeni uluslararası işbirliklerinin temelleri atılmaktadır.

 Bu yıl Bezmiâlem ile birlikte Türkiye'den 10 Vakıf Üniversitesi NAFSA'ya katılarak, Türkiye'yi temsil etmişlerdir. Ayrıca konferansa Houston Başkonsolosu Cemalettin Aydın ve tüm ekibi, DEİK Eğitim İş Konseyi Başkanı Mustafa Aydın ve YÖK Başkanı Danışmanı Fahrettin Altun da katılmışlardır.